The Iona Test

The IONA® test

Hoşgeldiniz

IONA® testi Trizomi 21, 18 ve 13 ve Fetal sex kromozomları için gelişmiş bir non-invaziv prenatal tarama testidir.

Anneden alınan 10 ml kan örneği iona testin ingilteredeki laboratuarına gönderilir. Ve sonuçlar yaklaşık 1 hafta içinde anne ve doktoru ile paylaşılır.

IONA® testi benzersizdir çünki klinik laboratuvarlar için kullanılabilen tek CE-IVD ürünüdür ve sağlık profesyonelleri için bir NIPT (Non İnvasiv Prenatal Tanı )hizmetidir.

IONA® testi

IONA® testi kendi kurum içi non-invaziv prenatal testler (NIPT) hizmeti sunmak isteyen Hastaneler ve doktorlar için bir ilk komple CE IVD ürünüdür.

IONA® testi kendi fetüslerinin etkilenebilme riskini tahmin etmek için hamile kadınlara sunulan gelişmiş bir prenatal tarama testidir:

*Trisomy 21 (Down sendromu)
*Trizomi 18 (Edward sendromu)
*Trizomi 13 (Patau sendromu)
*Fetal sex kromozomları

Analiz, test sonuçlarının sadece 6 gün gibi kısa bir geri dönüş süresinde elde edilebildiği, gibi anneye ait kan örneğinden hücresiz plasental DNA üzerinde gerçekleştirilir ve invaziv testler ihtiyacını ve buna bağlı stres ve endişeyi ortadan kaldırarak hızlı ve güvenilir sonuçları anne adaylarımıza verir ve rahat bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlar.

IONA® testinin Temel Özellikler:
Mükemmel Destek
CE ,IVD
*Dünya standartlarında teknik destek ve eğitim
*Doğrulanmış ve onaylanmış – böylece sizin tekrar onaylatmanıza gerek yok

Sağlam ve Güvenilir
*>% 99 tespit ve <% 1 yalancı pozitiflik oranı
* Taleplerinizi karşılayan son derece ölçülebilir bir iş akışı
* Çok Düşük yeniden örnek alma oranı <% 0.5
* ≥2 % kadar küçük, fetal kesir ölçümleri,

Hızlı ve Kolay Kullanım

* 6 günde geri dönüş süresi
* Analiz için IONA® Yazılımı, güvenilir ve doğru raporlama
IONA® testi iş akışı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu kısa videoyu izleyebilirsiniz

nasıl çalışır

10. gebelik haftasında küçük bir kan örneği annenin kolundan alınır ve IONA® testi ile analiz için laboratuara gönderilir. Annenin kanından DNA ekstrakte edilir ve DNA küçük bir miktarı üzerinde test gerçekleştirilir. Hamilelik sırasında, plasenta anne kan dolaşımına hücre içermeyen DNA sızdırır. Bunun bir sonucu olarak, anne plazma numunesi plasenta ve annede dolaşan DNA karışımını içerir. IONA® testi doğrudan hücresiz DNA miktarını ölçer ve fetal Trisomi 21, 18 ya da 13 mevcut olduğunda, anne ve hücresiz DNA arasındaki DNA oranındaki küçük değişiklikleri tespit edebilir.

Analiz için IONA® Yazılımı trizominin varlığını tahmin etmek için bir olabilirlik oranını hesaplamak için 21, 18 ve 13 kromozomlarının nispi miktarını hesaplar. Bu rakam daha sonra fetüsün etkilenme olasılığı hesaplamak için anne yaşı ile birleştirilir.

kimler test olabilir

IONA® testi en az 10 haftalık hamile olan kadınlar için uygundur. IONA® testi tekil ve ikiz gebeliklerde ve tüpbebek ya da kiralık anne için kullanılabilir.

IONA® Testi ikiden fazla fetus olduğu zaman çoklu gebelikler için kullanılmamalıdır. Bir kromozom trizomi durumu veya kanser varsa IONA® testi kullanılmamalıdır.

IONA® testi 21, 18 ve 13 trizomi tespiti için >% 99 doğruluk oranına sahiptir. Ancak, kan numunesi alınmadan önce yakın zamanlarda kan nakli, organ nakli ameliyatı, immünoterapi ya da kök hücre tedavisi geçirmişseniz , bu doğruluk oranı etkilenebilir.

IONA® testi sizin için uygun olup olmadığından emin değilseniz, bir sağlık kuruluşu ile konuşun.

sonuçlar

Sizin IONA® testi sonuçları kendidoktorunuz ile ayrıntılı olarak ele alınmalıdır.

IONA® test sonuçları aşağıdaki gibi rapor edilir:

Düşük Risk( LOW RİSK) gebeliğin Trizomi 21, 18 veya 13’den etkilenmesi pek olası değildir

Yüksek Risk:( HIGH RİSK ) Gebelik Trizomi 21, 18 veya 13 açısından yüksek risk altındadır ve sonuç bir amniyosentez veya CVS gibi bir invaziv prosedür takip ile teyit edilmelidir.

Sonuçsuz: çok nadir de olsa sonuç elde etmek için numunede yetersiz plasental DNA vardır.Anne adayımız bir daha kan örneği vermek için sağlık kuruluşu tarafından geri çağrılabilir

S.S.S

IONA® testi hatasızdır ve Down sendromu, Edwards ‘sendromu ve Patau sendromunu % 99’un üzerinde vakalarda tespit edilir.

Gebelerin% 1’den azı IONA® testinden yüksek risk sonucu alabilir ve sonra fetusun Trizomi 21, 18 veya 13 ile etkilenmediğini teyit için invaziv test takibine devam eder.

En az 10 haftalık hamilelikten sonra basit bir kan örneği bir sağlık uzmanı tarafından kolunuzdan alınır.

Şu anda sağlık sistemleri hamile kadınlara en çok hamileliğin yaklaşık 11-13 haftası içinde yapılan fetal ultrason ve kan testi içeren kombine testi sunuyor. Ultrason gelişmekte olan fetusun birden fazla yönlerine bakar, ama özellikle bu kafatasıyla birleşen omurganın üst kısmındaki deri

kıvrımına, bu da Ense Kalınlığı (NT) olarak adlandırılır. Kan testi iki hormon seviyesini ölçer: hCG ve PAPP-A. Şuanki kombine testin ~% 85 tespit oranı ve ~% 5 yalancı pozitiflik oranı vardır.

Hayır, size bebeğin büyüme ve gelişimini değerlendirmek için 11-13. haftadada bu tarihli tarama yaptırmanız hala önerilir. IONA® testi veya herhangi bir diğer non-invaziv prenatal DNA tarama testi bu tarihdeki ultrasonun yerine geçmez.

Fetus DNA’sının plasental DNA’sından farklı olduğu biyolojik örneklerde doğal olarak meydana gelmesinden dolayı % 100 kesin değildir. Doğruluk oranı %99 un üstündedir.

Örnek laboratuvara ulaştıktan sonra bu testi yapmak 3-5 iş günü sürebilir. laboratuvar testi verileri IONA® analiz yazılımına yüklenir ve yorumlaması kolay sonuç raporu çıkarılr ve sizin danışmanınız ya da doktorunuz gibi bir sağlık uzmanınıza verilir.

Eğer bir “yüksek riskli” sonuç alırsanız, siz danışmanız veya doktorunuz tarafından irtibata geçileceksiniz. Sonraki adımlar doktorunuz ile görüşülerek tespit edilecektir. Tüm yüksek riskli sonuçları, amniyosentez veya koryon villus örneklemesi (CVS) gibi bir invaziv prosedür takibi ile teyit edilmelidir.

IONA® testi ikiz gebelikler için de uygundur. Bununla birlikte, dikoryonik ikizlerde, test hasasiyeti >% 99’danyaklaşık % 95’e düşer. Dikoryonik tek yumurta ikizleri ve bazı tek yumurta ikizleri olarak iki plasenta var demektir.